Uz Kafu logo

Mama na poslu

Dok beba spava

Autor: Lavanda

Ja sam mama jednogodišnje Natalije i nedavno sam se vratila na posao. Mogu vam reći da sam se plašila promena mnogo više nego što je zapravo bilo potrebno. Potpuno je normalno osećati strah od nepoznatog jer posle godinu dana boravka kod kuće i života u jednom totalno drugačijem svetlu, život vam se menja i to radikalno. Ne samo da ćete osećati da nemate više kredibilitet da obavljate svoj nekadašnji posao nego ćete konstantno brinuti i osećati grižu savest što niste sa mezimčetom. Evo nekih saveta koji su nama dosta pomogli.

Child care 1. Na vreme donesite odluku o tome ko će čuvati vaše mezimče

Jako je bitno na vreme odlučiti kome ćete poveriti dete na čuvanje. Ako se odlučite za obdanište potrebno je na vreme podneti zahtev za primanje u državno obdanište ili raspitati se i obići privatna obdaništa. Nemaju sve ustanove isto radno vreme pa ako radite po evropskom radnom vremenu privatno obdanište će vam možda više odgovarati. Ako ste se odlučili da ulogu babysitter-ke preuzme nepoznata osoba ostavite sebi bar dva meseca da pre svega izaberete adekvatnu osobu, a zatim i da se vaše dete na nju i navikne. Može se desiti da vam ona neće odgovarati pa treba naći novu i naviknuti se na nju.

Babysitter  2. Odvikavanje od dojenja

Ukoliko još uvek dojite dete možda je vreme da napravite plan kako ćete to i dalje raditi kada krenete na posao ili da na vreme krenete sa odvikavanjem. Ja sam pristalica toga da dete treba dojiti i posle godinu dana. Ukoliko su na poslu fleksibilni i imate pristojnu pauzu za rucak, nju možete da iskoristite za dojenje.

3. Dnevna rutina

Sa uvođenjem nove dnevne rutine krenite bar 10-ak dana pre povratka na posao. Deca se jako lako navikavaju na nove rutine ako ih uvedete na neagresivan i postepen način. Npr. ako treba da krenete u vrtić u određeno vreme isplanirajte kada treba da ustanete, spremite sebe i dete pa to ujutru “vežbajte”. Ovako nećete biti nespremni prvog radnog dana i detetu to neće biti šok.

Child care  4. Vaše dnevne obaveze

Napravite plan kada ćete kuvati i za koliko dana. Ja sam se odlučila da to bude uvek za dva dana i spremam hranu koju i naša devojcica može da jede. Ja kuvam uveče, ali neke majke su uveče iscrpljene pa im je lakše da kuvaju ujutru posebno ako su im deca spavalice. U nabavku idite vikendom, a preko nedelje zapisujte šta vam sve treba kako ne biste nešto izostavile. Ako možete priuštite sebi tetu koja će vam jednom nedeljno sređivati kuću i/ili peglati. Danas je vrlo često da tete koje čuvaju decu hoće i da pomognu u kući.


Stress relief  5. Oslobađanje od stresa

Iako će ovo mnogima zvučati grubo moram da priznam da sam odlazak na posao doživela kao 8 sati relaksacije. Neupitno je koliko volim svoje dete, ali je sasvim normalno da želim i da radim, budem među kolegama i bavim se i umnim stvarima. Kada odete na posao probajte da ne zivkate dete svaki čas. Posvetite se svojim radnim zadacima, a detetu dajte prostora da ima svoj mali svet u kome će biti samostalno. Iako se borimo protiv rodne diskriminacije ona je ipak prisutna, bar trunčicu. Zato se posvetite vraćanju u štos, obnavljanju i sticanju novog znanja kako biste svima pokazali da to što ste mama vas je samo prosvetlilo i dalo vam snagu i sigurnost, i nije vas intelektualno unazadilo.

Za kakvu god kombinaciju života i posla da ste se opredelili budite sigurni u sebe, samouvereni i smireni. Nema nerešivih problema. Samo polako i bez nervoze i sekiracije jer će vremenom apsolutno sve doći na svoje mesto 😉


Pretplati me
Obavesti o
guest
5 Comments
najstariji
najnoviji najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments
Jelena
Jelena
11 godine ranije

Fenomenalan tekst i odlicni saveti! Nisam mama (jos uvek 🙂 ), ali sam sa paznjom, interesovanjem i klimanjem glave ispratila tekst. Sigurna sam da ce mnogim mamama biti od koristi, a ja cu da ga sacuvam i procitam jos jednom kad stvarno budem imala razloga za to 😉

Ana
Urednik
Ana
11 godine ranije

Sjajan tekst, ali posto se dete rodi vise ne postoji taj poslovni balans, pa ni zivotni. Kad dete krene u vrtic tek. Moja cerkica je bas cesto bila bolesna i da moj suprug ne radi u prosveti ja sumnjam da bi za mene na poslu imali razumevanja. Da sam na svake tri nedelje uzimala bolovanje pa sve i da je po dan dva tesko da bih ostala tu gde jesam. Na zalost to su cinjenice, gazde retko imaju razumevanja, takvo je vreme i samo se gleda profit ne i sveopste dobro. Moj savet je da se naoruzate strpljenjem, zdravo hranite… Pročitaj više »

Ana
Urednik
Ana
11 godine ranije
Reply to  Lavanda

HEhe sumnjam da cu iskoristiti te 2 god. :). Pa u Srbiji uvek mozes da iskopas nekog da ti pricuva dete, ali kad je ono bolesno njemu treba majka ili otac, dovoljno je da mu nije dobro, da ga temperatura lomi jos i neko koga ne vidja svaki dan da ga kao cuva. Sustina i jeste da dete sto pre ozdravi a da bi fizicki ozdravilo potrebna mu je i ljubav, neznost i podrska roditelja… No dobro, prezivecemo…ja samo komentarisem kako zaista nije lako ni deci ni roditeljima…

Oglasi online
11 godine ranije

Svi smo mi to prezivljavali kad smo bili mali, ne razmazujte decu.

Slični postovi

procitaj vise
Pročitaj više

Dok beba spava

Odeća za bebe

Od nedavno sam mama. Srećna mama. I često sam u potrazi za slatkom ...

Autor: Ana

procitaj vise
Pročitaj više

Dok beba spava

Kada i kako početi sa nemlečnom ishranom beba?

Pošto sam pročitala na stotine blogova, sajtova, saveta pedijatara... Tu su ...

Autor: Ana

procitaj vise
Pročitaj više

Dok beba spava

Grudnjak za dojilje

Pošto postanete mama i imate sreće da dojite svoju bebu kao I želju da ...

Autor: Ana

procitaj vise
Pročitaj više

Dok beba spava

Izbor prvog dečijeg pribora za jelo

Prvi pribor za jelo treba da bude poseban u svakom smislu. Ima mnogo onih sa ...

Autor: Ana

procitaj vise
Pročitaj više

Dok beba spava

Podsticanje inteligencije kod beba

Najveći broj psihologa se slaže da nasleđe određuje minimalni i maksimalni ...

Autor: Ana