Uz Kafu logo

6 trenutaka kada bi trebalo izbegavati šminku

AktuelnostiSa stilom

Autor: uzkafu

Da li ste od onih koje niko nije video bez šminke? Ovo su situacije u kojima bi valjalo da se odreknete šminkanja zarad zdrave kože i mladolikog izgleda.

Sve žene bismo mogli podeliti na one koje se nikada ne šminkaju preko onih koje to čine samo u posebnim prilikama do onih koje bez mejkapa ne izlaze iz kuće.

Neke se šminkaju nerado tek zato da bi popravile svoj izgled dok mnoge žene beskrajno uživaju u ovoj aktivnosti.

Praćenje video uputstava o novim trendovima u make up svetu, kupovina najnovijih sitnica, isprobavanje i sati pred ogledalom su omiljena aktivnost mnogih mladih žena.

Zavisnost od šminke tj. strah od izlaska na ulicu bez te zaštitne maske lepote za mnoge je realan životni stil. Ipak, ljudska koža nije od prirode data da bude stalno pokrivena debelim slojevima kozmetičkih preparata.

Koji su to momenti kada bi trebalo izbegavati šminku zarad očuvanja zdravlja kože, ali i zarad dobrog životnog stila?

Za vreme treninga 

Svaka fizička aktivnost intenzivnija od blage šetnje po gradu bilo da je reč o teretani, trčanju, fitnesu ili nečemu sličnom pojačava cirkulaciju, krvni sudovi se šire, površina kože se zagreva a pore se otvaraju.

Važno je da na licu nema podloge, rumenila, senki za oči i slično iz dva razloga:

  • Pore treba da budu slobodne kako bi se znoj i toplota nesmetano otpuštali.
  • U otvorenim porama lakše će se zaglaviti podloga pomešana sa znojem i bakterijama.

Ukoliko se oglušite o ovo pravilo najverovatnije ćete se suočiti sa aknama i mitiserima na licu. U najboljem slučaju ćete proći sa nekoliko bubuljica.

Šminka na licu tokom vežbanja može dovesti do alergijske reakcije.

Najzad, pojačana fizička aktivnost bi, usled bolje prokrvljenosti i razmene materija, trebalo da se manifestuje svežinom i ružičastom bojom tena. Usled vežbanja pod teškim slojem šminke ovaj efekat bi mogao izostati.

One dame koje se baš nelagodno osećaju bez trunke šminke mogu sebi dozvoliti maskaru na trepavicama i blagi sjaj na usnama tek da im vrate samopouzdanje. Sve preko ovoga je velika greška.

Proširene pore mogu biti posledica spavanja sa šminkom na licu

Jedna od najgorih stvari koju možete da učinite svom licu je odlazak na spavanje sa šminkom.

Ima dana kada vam se sve sruči na glavu i jedva čekate da se dokopate kreveta. 

Preumorni ste, prehlađeni, svašta vam se nakupilo toga dana, večernji izlazak se oteo kontroli…

Kakav god da je razlog, ne idite na spavanje pre nego što temeljno očistite lice. Vreme sna je vreme odmora i za kožu koja se noću zagreva, znoji ali i regeneriše.

Osim toga, nečistoće nakupljene tokom dana, bakterije, šminka i sebum stvaraju gadnu mešavinu koja zapušava pore i izaziva upalne procese u vidu bubuljica.

Istrajavanje u ovoj lošoj navici vodi do proširenih pora i prevremenog boranja kože.

Kako ne biste morali da brinete kako suziti pore koje su široke, jednostavno, obrišite šminku sa lica pred odlazak na počinak.

Spavanje sa šminkom na licu može dovesti do infekcije očiju. Ako se to ne desi, crvene oči će vas sigurno sačekati ujutru.

Još jedna posledica neuklanjanja šminke uveče je rizik od prevremenog boranja lica.

Noć je vreme za obnavljanje kože lica. Maksimalan efekat odmora i regeneracije koža doživljava samo kada je temeljno očišćena i nahranjena odgovarajućom kremom za noć.

 

Nakon kozmetičkih tretmana

Pitate se kako da se ponašate nakon kozmetičkih tretmana lica.

Ukoliko ste otišli u dobar salon sigurno ste dobili i odgovarajuću preporuku.

Koža je nakon kozmetičkih procedura mekana, nežna, ali i super osetljiva. Zato je pravilna nega u prvih nekoliko dana veoma važna.

Kozmetičke procedure kao što je tretman mikroiglicama, depilacija lica, mezoterapija , tretmani voćnim kiselinama i slično čine da koža lica izvesno vreme bude vrlo osetljiva, sklonija iritacijama, crvenilu i upalnim procesima. Nakon nekih od kozmetičkih tretmana morate se čak čuvati i od direktnih sunčevih zraka.

Dajte licu kratak odmor i ne šminkajte se nekoliko dana.

U tom periodu i preparati za negu lica kao i umivalice i sredstva za čišćenje treba da budu veoma blagi.Tako ćete izbeći dodatne iritacije. Nakon tretmana pore su otvorenije i delovi dekorativne kozmetike kao i bakterije lako se mogu zaglaviti u njima i izazvati upalni proces.

Plivanje

Svi mi imamo sopstvene predstave o svom izgledu na plaži, bazenu. One su uglavnom nerealne i plod su fikcije usvojene iz filmova i drugih medija. Ten besprekoran, lice savršeno našminkano, frizura kao iz salona. U praksi je sve mnogo drugačije.

Plivanje je još jedna aktivnost koja se nikako ne slaže sa našminkanim licem. Pre svega, ni jedna šminka, ma koliko kvalitetna bila, neće izgledati dobro kada se pokvasi.

Bazenska voda uvek sadrži hlor koji može stupiti u različite hemijske reakcije sa sastojcima šminke koju ste naneli na lice. Ovo može dovesti do iritacije kože i alergijskih reakcija. Čak i ukoliko se to ne desi, nije dobro za opšte stanje kože jer sigurno nakon plivanja ne želite da sedite sa mešavinom  hlora, pudera i nečistoća na svom licu.

Ukoliko je reč o plivanju u moru onda imate posla sa slanom vodom koja opet reaguje sa vašom šminkom onako kako to koži ne prija. Naime, šminka predstavlja savršenu mešavinu za koju se hlor ili so lepe na koži. Ovo dalje vodi do oštećenja izazvanih dejstvom slobodnih radikala koja se dešavaju na DNA kože i prouzrokuju prevremeno starenje.

Plivanje sa šminkom na licu je posebno loše za osobe sa osetljivom i kožom sklonom aknama. Ukoliko dama ipak odluči da našminkana ode na plivanje, temeljno čišćenje lica odmah nakon izlaska iz vode je imperativ.

Nije potrebno reći da sva dekorativna kozmetika koju upotrebite mora biti vodootporna kako vam se lice ne bi pretvorilo u horor scenu.

Sunčanje sa šminkom na licu nije dobra ideja

Kako zamišljate sebe na plaži? Naravno, kao u najskupljem spotu sa Maldiva.

Iako postoje neke tvrdnje da šminka ukoliko je naneta preko sredstva za zaštitu od UV zraka dodatno štiti lice od štetnog zračenja,u stvarnosti, na plaži je vruće, sunce prži, znojite se, svako malo idete pod tuš ili se bućnete u more. Sunčanje i šminkanje ne idu zajedno.

Koliko će štete naneti vašem licu zavisi od formulacije kozmetike u boji koju ste poneli na licu pošavši na plažu. Tečne podloge ostaju na površini kože i ometaju normalno znojenje i izbacivanje ćelijskog otpada.

Šminka na suncu stimuliše lojne žlezde koje proizvode više sebuma. On se meša sa podlogom i zapušava pore.

Ovo je loše za vaše lice jer u neželjenom materijalu u porama ostaju zarobljene i loše bakterije koje su krivci za sve upalne nepravilnosti na koži.Dodate li ovo generalno lošem uticaju letnjih meseci na opšte stanje kože bićete u velikom problemu.

Vrućina tokom letnjih meseci pojačava znojenje ali i proizvodnju sebuma. Idealno je da su vam pore slobodne, da koža može da diše kako b sav taj neželjeni materijal slobodno oticao sa lica bez zadržavanja u porama.

Komedogena kozmetika može posebno da napravi haos na licu za vrelih dana.

Ukoliko baš morate, koristite šminku lagane formulacije i uvek preko SPF preparata.

Temeljno očistite lice čim se vratite kući i naprskajte termalnom vodom ili nekim biljnim mistom koji hladi.

Još nešto, SPF preparat je potrebno naneti na lice više puta tokom dana. Sa šminkom na licu ovo vam neće biti moguće.

Ukoliko imate bubuljice i akne

Bubuljice  i akne svakako ne želite na svom licu. Razloga zašto ih imate može biti mnogo.

Ipak, često njihov uzrok sasvim bezazlen i ne dolazi iznutra već od sitnih grešaka koje private u svakodnevnoj rutini.

Okrutno bi bilo ovde reći da vam je uz akne i bubuljice zabranjeno šminkanje. Vi upravo šminku koristite kako biste pokrili i sakrili nepravilnosti.

Ovaj pasusu uzimamo uslovno.

Naime, ukoliko ne znate štaje uzrok vaših akni i bubuljica krenite po sistemu eliminacije. Ukinite šminkanje na neko vreme.

U pozadini akni i bubuljica najčešće su upaljenje pore usled zaglavljenog nepoželjnog materijala. Kod upaljenih bubuljica tu je još i obavezno prisustvo loših bakterija.

Kada prestanete da se šminkate sa kože će nestati mnogo materija koje mogu upasti u pore i pomešane sa sebumom i bakterijama izazvati akne i bubuljice.

U tom periodu valjalo bi staviti akcenat na što temeljnije čišćenje lica, pilinge, otvaranje pora parenjem. Cilj je da koža lica prodiše i oslobodi se svega što je sputava u zdravom funkcionisanju.

Pažljivo birajte preparate za čišćenje i negu lica u tom periodu. Neka budu prirodni i nekomedogeni.

Ukoliko nakon nekog vremena ne uočite nikakvo poboljšanje na svom licu znak je da vaše nepravilnosti nisu posledica šminkanja.

Osobe sklone aknama i bubuljicama moraju pažljivo čitati deklaraciju na svakom kozmetičkom proizvodu. Birajte samo one na kojima piše da ne zapušavaju pore. U teoriji ovo je dovoljan garant protiv akni i bubuljica. U praksi, svaki materijal fizički prisutan na vašem licu sprečava nesmetanu prirodnu funkciju kože.

Uvek imajte na umu da koža mora da diše, da ne treba preterivati sa šminkom. Dajte licu predah u vidu dana kada se uopšte ne šminkate ili stavite samo maskaru i sjaj na usne.

Najzad, šminka bi trebala da posluži samo kao sredstvo isticanja prirodne lepote.Ne koristite je kao štit koji vas skriva od ostatka sveta.Prihvatanje svog lica i tela onakvog kakvo ono jeste grade samopouzdanje koje svako lice čini lepim.

Svi navedeni momenti kada bi se valjalo odreći šminke dovoljno su lepi sami po sebi. Prepustite im se, uživajte u životu bez straha da niste dovoljno lepi.


Pretplati me
Obavesti o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Slični postovi

procitaj vise
Pročitaj više

Aktuelnosti

Mali saveti za veliki izbor pozivnica za venčanje

Organizacija venčanja je veoma uzbudljiva i lepa faza, ali u isto vreme ...

Autor: uzkafu

procitaj vise
Pročitaj više

Aktuelnosti, Za bolji dan

Soda bikarbona

Pre par dana sam od prijateljice dobila šumeći sapun za pravljenje kupke. U ...

Autor: Lavanda

procitaj vise
Pročitaj više

Aktuelnosti

Ideje za renoviranje koje će podići cenu vaše nekretnine

Ukoliko planirate da u skorijoj budućnosti prodate svoj stan ili kuću, pravi ...

Autor: uzkafu

procitaj vise
Pročitaj više

Aktuelnosti

Otpornost i trajanje zastave zavisi od njene izrade

Danas je vrlo rasprostranjeno isticanje i nošenje zastave u različitim ...

Autor: uzkafu

procitaj vise
Pročitaj više

Aktuelnosti

Kako servisirati svoj automobil

Ključna stvar osim vožnje je da Vaš automobile bude u ispravnom stanju ...

Autor: uzkafu