Torba za bebe – sve što je potrebno za bezbrižnu i dugu šetnju sa mamom
Dok beba spavaNega lica i tela
Autor: Lavanda
Kada žena postane mama, suočava se sa različitim izazovima koju su jednako i lepi i teški. Jedan od najvećih je svakodnevno učenje, prihvatanje novog načina života i zaključivanje šta bebi prija, a šta ne. Svaka beba je posebna i zahteva jedinsvten pristup, a osoba koja je najbolje oseća i razume je njena mama. Zato je veoma važno da mama bude smirena, pribrana, koliko-toliko odmorna i otvorena da osluškuje potrebe i želje svoje bebe.
Da bih olakšala neke stvari svim budućim ili novim mamama, pisaću vam o svom iskustvu – šta sve nosim u bebinoj torbi i šta je suvišno, ako mene pitate.
U poslednjih 8 meseci prošla sam različite potrebe u skladu sa bebinim fazama i promenila razne torbe. Na početku, činilo mi se da nam treba milion stvari, jer nisam imala iskustva pa nisam ni znala da se organizujem. Povrh svega, kaoo svaka mlada mama u trendu, htela sam i da budemo u tonu i sa stilom pa sam kombinovala bebinu torbu sa kolicima, njenom i svojom garderobom. Sada, kada sam se malo uhodala i prilično umorila od svega suvišnog, mislim da sam konačno shvatila šta nam je neophodno kad krenemo u šetnju.
Osnovne stvari za bebinu torbu
Pored toga što je neophodno da u svakom trenutku imate suvu i čistu presvlaku za dete, u torbi koju nosite sa sobom trebalo bi da se nađu neke osnovne stvari, kao i adekvatna kozmetika za bebe. Recimo, ako idete u neku kratku šetnju ili na kafu sa prijateljicom, napravite spisak onoga što će vam sigurno zatrebati, ali i nekih stvari za koje možete da pretpostavite da će vam biti potrebne.
Jednokratne pelene
Koju god marku jednokratnih pelena da koristite, obavezno spakujte najmanje tri komada. Desilo mi se da sam otvorila pelenu i videla da je felerična ili se lepljivi deo sam zalepio za sebe pa nisam mogla da ga pričvrtstim, a još jednu rezervnu nisam imala. Sva sreća, bila sam sa prijateljicom i njenom bebom koja nosi samo jedan broje veće pelene pa sam se snašla. Zato – ne budite kao ja, jer bolje je da ponesete više pelena nego da vam jedna zafali.
Pamučne pelene
U torbi uvek imam dve obične pamučne pelene. Nekad mi zatreba da pokrijem bebu dok spava, nekad joj smeta sunce, nekad bljucne, pa treba da joj promenim podlogu na kojoj leži. Često joj stavim preko nogica dok je hranim, za slučaj da duva vetrić ili se oznojila. Pamučna pelena odlična je o kada ima bubica u prirodi, a beba bi slatko da spava u kolicima. Samo prekrijem, napravim joj lepu i bezbednu zaštitu i svi smo mirni i bezbrižni.
Krema za guzu
Bilo koja krema za guzu obavezna je za bebine nežne zone kad je presvlačite kako se ne bi ojela, posebno kada su vrućine. Koju god marku da koristite imajte jedno malo pakovanje u torbi. Danas u apotekama i prodavnicama dečije opreme možete pronaći putne kutijice krema za bebe i veoma su praktične za nošenje u torbi. Dakle, pored velikog pakovanja kreme, obavezno kupite i malo – videćete da se isplati.
Vlažne maramice
Kada su vlažne maramice u pitanju, mišljenja su podeljena. Neko ih koristi bez problema i zadrške, a neko ima bebu sa izuzetno osetljivom kožom i ne želi da rizikuje zbog alergija i ojeda. Moja beba nema tako osetljivu kožu, ali se trudim da vlažne maramice koristim u razumnoj meri i samo kada je neophodno. Za nošenje u torbi su zgodnija ona mala pakovanja koja imaju plastični otvor. Zauzimaju malo mesta i neće se desiti da vam se od tumbanja otvore i iscure ili osuše.
Garderoba
Ranije sam bila primorana da nosim jako puno rezervne garderobe jer je beba često bljuckala pa sam je presvlačila. Danas, kada je malo porasla, svela sam količinu garderobe koju nosim na minimum. Pored svega što ima na sebi, ponesem još jednu rezervu i obavezno kratke čarapice, džemper ili duks ako izlazimo u popodnevnu šetnju ili planiramo da se zadržimo duže napolju.
Voda i hrana
Kašičicu i vodu (u flašici) uvek nosim, posebno sad kada je vruće. Često spremim domaću kašicu koju prebacim u teglicu sa vakuumom i nahranim je dok smo u šetnji. Imam običaj i da joj kupim gotovu kašicu, iako to zaista izbegavam. Ako znam da se ne zadržavamo, a jela je pre polaska, ne nosim joj dodatnu kašicu, jer će joj mleko biti dovoljno.
Zaštita od sunca
Šeširić i krema sa zaštitnim faktorom su obavezni, ako šetate sa bebom tokom toplih dana. Kada je u pitanju krema sa faktorom, ne kupujte je na svoju ruku i obavezno se o tome konsultujte u apoteci sa iskusnim farmaceutom. Nije svaka krema ista i najbolje je da kupite skuplju, ali sigurnu varijantu, jer nema potrebe da rizijukete da bebina koža loše odreaguje na neke jeftine i neproverene kreme sa zaštitnim faktorom.
Postoje još dve vrlo kulturne stvari koje bih preporučila svim majkama. Mislim da će vam svako presvlačenje u šetnji biti mnogo udobnije ako uz sebe imate.
Podloga za presvlačenje
Bilo da je to obična pamučna tanka prostirka (dobija se uz neke bebi torbe) ili mali peškir koji sa donje strane ima mušemu, ako bebu presvlačite na ovome, prvo neće da brinete da li će iznenada da se upiški/ukaki, a kao drugo nećete da brinete da li je podloga dovoljno čista. Ovako bebu možete da presvučete i na travi, klupici u parku, garnituri u kafiću.
Kesice za pelene
Danas postoje mirišljave kesice za pelene. Presvučete bebu, a onda prljavu pelenu ubacite zajedno sa vlažnim maramicama u mirišljavu kesicu. Zavežete je i nema širenja neprijatnih mirisa i nelagodnosti ako vam pri ruci nije kanta za smeće. Gotovo svi marketi ih imaju, a ako ne putujete, uvek možete sa sobom da ponesete kesice koje dobijamo gotovo u svakoj apoteci, parfimeriji ili nekoj drugoj radnji sitnih artikala.
Ja sam pakovanje olakšala tako što od kozmetike uvek imam po jedno malo pakovanje koje mi je samo za torbu. Tu su mi uvek i kesice za pelene, podloga i pelene koje ne vadim. Potrebno je samo da prekontrolišem garderobu, ubacim vodu i spremne smo. Prilikom izbora torbe birajte one koje nisu prevelike, koje su od šuškavog materijala (vodootporne i lake za održavanje) i koje imaju dugačak kaiš. Tako torbu možete da okačite i na kolica i sebi preko ramena, a da vam ruke budu slobodne.
Slični postovi
Dok beba spava
Odeća za bebe
Od nedavno sam mama. Srećna mama. I često sam u potrazi za slatkom ...
Autor: Ana
Dok beba spava
Kada i kako početi sa nemlečnom ishranom beba?
Pošto sam pročitala na stotine blogova, sajtova, saveta pedijatara... Tu su ...
Autor: Ana
Dok beba spava
Grudnjak za dojilje
Pošto postanete mama i imate sreće da dojite svoju bebu kao I želju da ...
Autor: Ana
Dok beba spava
Izbor prvog dečijeg pribora za jelo
Prvi pribor za jelo treba da bude poseban u svakom smislu. Ima mnogo onih sa ...
Autor: Ana
Dok beba spava
Podsticanje inteligencije kod beba
Najveći broj psihologa se slaže da nasleđe određuje minimalni i maksimalni ...
Autor: Ana
Super savjeti:). Moj izbor na početku je bila Ditni veeeelika torva termoregulacija, podloga kese i sve neophodno 🙂 posle sam koristila Chicco ranac koji smo dobili uz prva kolica, a sada sa 17 mjeseci izabrala sam Nike rusačić manjih dimenzija koji mi je zgodan za nositi na leđima jer se mnoooogo krećemo a stane sve što mi treba 🙂
Ranac je super resenje za mamu sa malo vecim detetom. Puno manje stvari je potrebno. Stavis ga na ledja i ne brines 🙂
JA sam od pocetka gledala da torba ne bude bebi :silly: vec da moze i kasnije da se nosi za razne stvari. Naravno ima dug kais i moze da se nosi preko ramena. Torba je Nike sportska dovoljno velika za sve sa dovoljnim brojem pregrada i zaista sam bila zadovoljna, naravno sada je koristimo kad idemo negde na ceo dan a koristice za razna putovanja to je sigurno.
http://media.uzkafu.rs/2012/02/torba.jpeg