Biljna ulja
Za bolji dan
Autor: uzkafu
Dobri kuvari umeju da kažu da je odabir pravog ulja za kuvanje isto što i biranje imena detetu.
Nećemo ići baš toliko daleko, ali evo nekoliko osnovnih podataka o masnoćama koje možete koristiti u pripremi hrane. Izbor biljnih ulja je veliki, a evo po čemu se razlikuju.
MASLINOVO ULJE – Ukus Mediterana
Neizbežan sastojak mediteranske kuhinje koristi se za pripremu pesto-sosa, predjela i jela sa testeninom. Čisto prirodno maslinovo ulje treba koristiti samo za hladna jela, a manje osetljivo rafinirano ulje pogodno je i za prženje. Izvanredno je za pripremanje aromatičnih začina i hleba. Osim za ishranu, ovo ulje možete koristiti i u kozmetičke svrhe, a i vrlo je zdravo.
SUNCOKRETOVO ULJE – Blag ukus
Zahvaljujući neutralnom ukusu, ovo ulje može se koristiti za pripremu gotovo svih vrsta jela. Bilo da mesite hleb, pravite sos za salatu ili majonez – sa suncokretovim uljem ne možete da pogrešite. Iako je na našim prostorima najčešće, u odnosu na razne druge vrste ulja vrlo je nezdravo. Prema nekim medicinskim istraživanjima doprinosi razvoju raka dojke kod žena i raka prostate kod muškaraca. Ako imate mogućnosti, koristite neke od ulja koje vam predlažemo, zdravlja radi.
SUSAMOVO ULJE – Intezivan ukus
Azijska kuhinja ne može ni da se zamisli bez njega. Intenzivna aroma susamovog ulja daje izvanredan ukus jelima sa povrćem i pirinčem. Hladno ceđene sorte imaju blago orašast ukus, pa su idealne za pripremu sosova. Važno je da znate da ovo ulje morate da držite u frižideru, što mu je boja tamnija to ima intezivniji ukus dimljenja.
REPIČINO ULJE – Neutralan ukus
Rafinirano repičino ulje ima neutralan ukus i podnosi visoke temperature, zbog toga je idealno za prženje mesa i povrća. Hladno ceđene sorte imaju orašast ukus, pa su idealne za pripremanje sosova. Nutricionisti savetuju da se klonite uljane repice u ishrani, kad god je to moguće. Nema dovoljno vitamina E, a utiče na pojavu srčanih oboljenja.
Ipak ima i dobrih strana – dobro je pogonsko gorivo, pa se od njega pravi eko-benzin.
ULJE OD SEMENKI GROŽĐA – Orašast ukus
Hladno ceđeno grožđano ulje oplemenjuje ukus salate. Pošto se brzo kvari, kupujte manje količine i čuvajte ga na mračnom mestu. Rafinirano ulje pogodno je i za dinstanje ili prženje na tihoj vatri.
ULJE OD KIKIRIKIJA – Masno
Nije baš melem jer poseduje dosta masnih kiselina, ali kad je vreme za prženje, naročito u dubokom ulju, dodajte ga u ulje koje inače koristite u te svrhe.
Često se upotrebljava u pripremi kineske hrane.
ULJE OD SOJE – Zdravo
Sa ukusom ovog ulja ste se možda već sreli ako ste jeli margarin, majonez ili dresing za salate pravljen od ove vrste masti.
Zdravije je od suncokretovog i ulja od repice, a nema neprijatan ukus.
ULJE OD ORAHA –Tamno i zdravo
Iako se kod nas koristi skoro isključivo u kozmetičke svrhe, nutricionisti su fanovi orahovog ulja i tvrde da ga treba primenjivati u svakodnevnoj ishrani.
Oni skreću pažnju na sve blagodeti koje svakodnevno konzumiranje oraha čini našem zdravlju, a naročito srcu. Najbolje je da ga koristite u pripremi salata i ribe.
Ovom prilikom pisali smo više o jestivim uljima, a u jednom od sledećih članaka istražujemo koja su ulja i za šta najpogodnija kada se koriste u kozmetičke svrhe . Koja ulja vi koristite?
Slični postovi
Za bolji dan
Prolećna detoksikacija
Proleće je vreme kad se sve setimo da imamo neko kilo više. To možda neće ...
Autor: Marina
Za bolji dan
Vitalni vitamini
Svaki deo vašeg tela zahteva određene namirnice. Kostima su potrebni izvesni ...
Autor: Marija
Za bolji dan
Eliminišite stres
Smanjenje stresa je veliki biznis. Kupuju se knjige za samopomoć, plaćaju ...
Autor: Ana
Za bolji dan
Odmor – nužnost ili ne?
Uprkos svim pozitivnim stranama koje odlikuju savremenu civilizaciju, visokom ...
Autor: Jovana
Za bolji dan
Kako sprečiti šmrcanje?
Više ne znate kako da se izborite sa prehladama, alergijama i ostalim disajnim ...
Autor: Ana
Ja koristim iskljucivo suncokretovo ulje – moracu da promenim tu naviku. Sve da predjem na maslinovo, cak ga i imam kuci, ali se uvek nekako hvatam za zejtin :ermm: . Za neka ulja nisam ni znala da postoje :biggrin:
Navika je cudo 🙂 mada, zaista treba drzat blizu u vidnom polju te cesce posegnuti bar za maslinovim ako nista onda u salate…
Ja korstim maslinovo, kantarionovo i laneno ulje. Sva u obliku hladno cedjenih ulja, a primenu imaju kako u kuhinji tako i u kozmeticke svrhe “uradi sam”. Hladno cedjeno laneno ulje, koje se od vecine gore navedenih najlakse nalazi (ima ga u svim prodavnicama zdrave hrane, dok drugih nema) je najbolje za elasticnost koze. 😉
Eh da, maslinovo svakodnevno upotrebljavam za kosu…a ricinus sam tek kupila za trepavice 🙂 pa cu da javim kada i ako bude rezultata 😉
i ja da napomenem da je tradicija kod Austrijanaca, a posebno ovdje u Štajerskoj oblasti gdje sam ja, da se koristi ulje od bundevinih sjemenki,jako je ukusno i super je u salatama…e sada o nutritivnim vrijednostima ne znam puno, ali mislim da je jako zdravo.
Ovdje se sva ishrana bazira na bundevi- jeftina, a zdrava, i čorba od bundeve je jako kremasta i ukusna, a u jesen super prija…
Da, dobra ideja …ovde zaista nemamo naviku koristiti bilo koje drugo ulje…a bundeva – sve pohvale definitivno treba da nam predje u naviku …hvala sto si me napomenula jer je zaista trebalo da se nadje na listi opisanih …