Uz Kafu logo

Koje igre usporavaju ili oštećuju razvoj dece

Dok beba spava

Autor: Marija

Dr Ranko Rajović je lekar specijalista interne medicine. Tokom rada na Institutu za interne bolesti (Medicinski fakultet Novi Sad), bavio se neuroendokrinologijom i istraživao uticaj REM faze spavanja na imuni sistem. Osnivač je Mense u nekoliko država (Bosna i Hercegovina, Slovenija, Crna Gora, Srbija, a pomogao je pri osnivanju Mense u Makedoniji i Ukrajini). Autor je programa NTC sistem učenja koji se bazira na primeni neurofioziologije u pedagogiji, a program se sprovodi u 14 država Evrope (na državnom nivou ili u fazi pilot projekta). Autor programa je predavač na 6 fakulteta u 4 države (Filzofski fakultet Novi Sad, Učiteljski fakultet Beograd, Učiteljski fakultet Užice, Pedagoški fakultet Ljubljana, Filozofski fakultet Nikšić i Pedagoški fakultet Banja Luka) i na nekoliko visokoškolskih ustanova u Srbiji (Visoke škole za vaspitače u Kikindi, Novom Sadu, Vršcu i Šapcu). Autor je 3 knjige i 2 didaktičke igre (za primenu NTC programa). Učestvovao u mnogobrojnim projektima, vezano za primenu NTC programa (član stručnog tima vlade AP Vojvodine za uvođenje bilingvalne nastave; IPA CBC projekti Rumunija, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Mađarska, Crna Gora, Hrvatska; projekat UNICEF-a i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske „Rana detekcija i stimulacija djece sa posebnim obrazovnim potrebama”, član stručnog tima za EU poslove AP Vojvodine; član stručnog tima u Savezu učitelja Srbija za rad sa darovitom decom itd).
Član je Komiteta za darovitu decu u okviru svetske Mense od 2002. godine, a od 2010. godine obavlja funkciju predsednika Komiteta svetske Mense za darovitu decu. Oženjen, otac četvoro dece, živi i radi na relaciji Novi Sad, Ljubljana.

Međutim, ovo nije priča o Doktoru Rajoviću, već je priča o razvoju inteligencije kod dece. Navela sam njegovu kratku biografiju samo kako biste znali o kakvom stručnom predavaču je reč. Iako jos uvek nisam mama, meni je svaki minut ovog predavanja zanimljiv i saznala sam puno, puno novih stvari.
Do skoro mišljenje da je inteligencija nasledna, ispostavilo se kao netačna teorija u medicini. Nasledan je mentalni kapacitet deteta, a za sam razvoj inteligencije krivi i zaslužni su roditelji 🙂 Za više detalja pogledajte predavanje, verujem da se nećete pokajati.


Pretplati me
Obavesti o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Slični postovi

procitaj vise
Pročitaj više

Dok beba spava

Odeća za bebe

Od nedavno sam mama. Srećna mama. I često sam u potrazi za slatkom ...

Autor: Ana

procitaj vise
Pročitaj više

Dok beba spava

Kada i kako početi sa nemlečnom ishranom beba?

Pošto sam pročitala na stotine blogova, sajtova, saveta pedijatara... Tu su ...

Autor: Ana

procitaj vise
Pročitaj više

Dok beba spava

Grudnjak za dojilje

Pošto postanete mama i imate sreće da dojite svoju bebu kao I želju da ...

Autor: Ana

procitaj vise
Pročitaj više

Dok beba spava

Izbor prvog dečijeg pribora za jelo

Prvi pribor za jelo treba da bude poseban u svakom smislu. Ima mnogo onih sa ...

Autor: Ana

procitaj vise
Pročitaj više

Dok beba spava

Podsticanje inteligencije kod beba

Najveći broj psihologa se slaže da nasleđe određuje minimalni i maksimalni ...

Autor: Ana