Kako je “crna kraljica” osvojila svet
Za bolji dan
Autor: Milena
Prema legendi, pastir iz Etiopije je još u IX veku otkrio kafu, kada je shvatio da njegove koze postaju hiperaktivne posle konzumiranja ove biljke.
Dugo vremena su ova biljka i način njenog uzgoja bili najstrože čuvana tajna u Arabiji, sve dok neki dovitljivi Indijci nisu uspeli da se dokopaju semena i počnu da je sade u Indiji.
Prema predanju, u drevnoj arapskoj kulturi postojao je samo jedan legalan način da se žena razvede, a to je u slučaju da je muž nije snabdevao sa dovoljno kafe. Ta činjenica jasno pokazuje koliki je značaj od pamtiveka kafa imala u životima ljudi.
”Zeleno zlato” ili ”crna kralјica” kako je od milјa zovu, stigla je u Evropu tek u 17. veku.
Kafedžinice su se munjevitom brzinom širile starim kontinentom, postajući centri intelektualne razmene. Kafa je postala sastavni deo svakodnevice i do danas je ostala neizbežan pratilac svih društvenih dešavanja.
Na naše prostore kafa je stigla mnogo pre nego što su je venecijanski trgovci doneli u Evropu.
Veruje se da je put do Starog kontinenta vodio preko Futoga, koji je tada bio pretvorna stanica na Carskom drumu koji je povezivao Stambol sa Bečom. Kafa se brzo ustalila u Beogradu, koji se diči i prvom kafanom u Evropi iz 1521. godine. Domaća, turska kafa se služila u prvim kafanama, a i danas se u lokalima uz kafu okuplja kao u davna vremena.
Domaća kafa je nezaobilazni element društvene slike Srbije – uz nju se druži, radi, odmara… Više od polovine stanovnika naše zemlje budi se uz kafu. Najčešće se uživa baš u domaćoj i to spremljenoj bez dodataka šećera ili mleka, za koju se ljubitelji kafe opredeljuju zbog njenog prijatnog mirisa i jakog ukusa.
Osim što je jedan od omiljenih napitaka na svetu, kafa je i značajan činilac globalne industrije koja zapošlјava preko 20 miliona lјudi.
Godišnje se “potroši” preko 400 milijardi šolјica kafe, a zanimljiv je i podatak da je, posle nafte, najprodavanija roba na planeti. Kafa se komercijalno uzgaja u više od 45 zemalja širom sveta, a samo sedam lationoameričkih država proizvodi oko 85% kafe. To ne čudi ako se zna podatak da Brazil proizvodi trećinu sve kafe na svetu. Postoji više od 100 vrsta kafa, a stablo ove biljke može dostići visinu od čak devet metara. Raste u tropskom i suptropskom pojasu, a arabika i robusta su one koje se najviše koriste na domaćem tržištu. Arabika je vrsta koja mešavini daje aromu, a robusta punoću.
Ispijanje kafe je ritual kojeg se nerado odričemo.
Ipak, savremeni način života podrazumeva sve manje vremena i sve više obaveza. Zato ohrabruje činjenica da omiljeni napitak sada možete poneti svuda sa sobom. Doncafé 3 sec 2 1 black je novi, jedinstveni proizvod na našem tržištu. To je jedina 100% turska kafa za brzu i laku pripremu. U Doncafé 3 sec 2 1 black kesicama za pripremu jedne šoljice, očekuje vas dobro poznati ukus 100% domaće kafe. Sve što treba da uradite je da sadržaj kesice prelijete vrućom vodom i uživate.
Slični postovi
Za bolji dan
Prolećna detoksikacija
Proleće je vreme kad se sve setimo da imamo neko kilo više. To možda neće ...
Autor: Marina
Za bolji dan
Vitalni vitamini
Svaki deo vašeg tela zahteva određene namirnice. Kostima su potrebni izvesni ...
Autor: Marija
Za bolji dan
Eliminišite stres
Smanjenje stresa je veliki biznis. Kupuju se knjige za samopomoć, plaćaju ...
Autor: Ana
Za bolji dan
Odmor – nužnost ili ne?
Uprkos svim pozitivnim stranama koje odlikuju savremenu civilizaciju, visokom ...
Autor: Jovana
Za bolji dan
Kako sprečiti šmrcanje?
Više ne znate kako da se izborite sa prehladama, alergijama i ostalim disajnim ...
Autor: Ana