Mali trikovi za održavanje podova u stanu
Kafa kod kuće
Autor: uzkafu
Čist stan i blistavi podovi su cilj svake domaćice i mame. Ako imate malu decu i uz to čuvate kućne ljubimce, onda znate koliko je zapravo važno da redovno održavate podove čistim. Pored toga što se na ovaj način postiže uredan izgled doma, povećavaju se šanse da svi ukućani budu zdravi, jer se prljavština i prašina ne raznose po celom stanu.
Bilo da je reč o klasičnom parketu, pločicama, laminatu ili kamenim podovima postoji nekoliko korisnih trikova koji vam mogu pomoći da uvek imate besprekorno čiste podove. Pročitajte uz kafu kako da i vaš dom bude ogledalo čistoće i pedantnosti.
Trikovi za laminat bez mrlja i ogrebotina
Laminatni podovi su jedna od najpraktičnijih vrsta podnih obloga kada je u pitanju održavanje. Imaju visoku postojanost boja, pa je mala verovatnoća da će izbledeti ili promeniti prvobitnu nijansu. Pored toga, pojedini proizvođači izbacuju linije laminata koje pokazuju veći stepen otpornosti na ogrebotine i udarce u odnosu na druge podove.
Odlike kao što su nezapaljivost, rezistentnost na vlagu ili pak antibakterijska zaštita, neke su od glavnih prednosti kvalitetnog laminata novije proizvodnje. Zbog svih navedenih karakteristika i zbog toga što ne zahteva poseban tretman čišćenja laminat spada u vrhunske materijale za oblaganje podnih površina.
Neke vrste laminata otporne su na vodu i do 72h, što dodatno olakšava njihovo održavanje. Najbolje je da započnite “suvim” čišenjem, odnosno usisavanjem i brisanjem prašine. Potom možete blagim potezima i bez mnogo pritiska obrisati pod vlažnom krpom. Ovom prilikom treba izbegavati sapunicu, da ne bi došlo do preteranog vlaženja dasaka. Voštani lak takođe ne upotrebljavajte – da ne biste dobili previše klizav pod.
Sudomil i voda ili sirće i voda za efikasno čišćenje fleka
Za redovno čišćenje rastvorite kašičicu sudomila bez mirisa u jedan litar vrele vode i potom pokvasite krpu ovim rastvorom tako da bude malo vlažna. Ni u kom slučaju ne prosipajte vodu sa sapunicom direktno na laminat.
Kada se koriste pogrešni proizvodi za čišćenje, vremenom se na podu može pojaviti voštana naslaga. U tom slučaju možete kombinovati litar vrele vode sa šoljom belog sirćeta. Sirće, koje je prirodno sredstvo za čišćenje, razbija film a da pritom ne oštećuje površinski premaz laminata.
Premda su savremeni laminatni podovi dizajnirani tako da ih je gotovo nemoguće ogrebati, u slučaju da do toga dođe, fleke se ipak mogu ukloniti upravo pomenutim rastvorom sirćeta i vode. Tragovi od cipela nestaće ako ih prebrišete krpom natopljenom acetonom, na primer. Veoma je važno da prilikom čišćenja laminata ne koristite abrazivnu stranu sunđera ili oštre četke. Najbolje će biti da se poslužite pamučnom krpom ili četkom koja je mekana.
Brzo poliranje podova od masivnog drveta
Izuzetno kvalitetni i otmenog izgleda, drveni podovi znaju biti jako osetljivi i skloni mehaničkim oštećenjima. Srećom, čak i ako se dogodi da štiklom ili obućom ogrebete parket, možete ukloniti tragove uz pomoć nekoliko trikova. Gumica za brisanje je sasvim izvesno najjednostavniji način da se rešite ružnih linija na drvenom podu.
Pored gumice za brisanje možete se poslužiti starom cakom – da protrljate ogrebotinu jezgrom oraha. Sve što vam treba za ovaj efikasan i proveren trik jeste orah i krpa. Jednom polovinom oraha dijagonalno istrljajte ogrebano mesto i sačekajte da drvo upije ulje iz oraha. Nakon nekoliko minuta mekom krpom ispolirajte istu površinu i ogrebotine više neće biti.
Maslinovo ulje i sirće za drveni pod bez ogrebotina
Pametan i jednostavan način da ogreban brodski pod dobije stari sjaj jeste da ga očistite mešavinom maslinovog ulja i sirćeta. Pomešajte jednu četvrtinu šolje alkoholnog sirćeta i tri četvrtine maslinovog ulja te ovim rastvorom obrišite deo poda sa ogrebotinama. Potom obrišite čistom suvom krpom.
Za poliranje podova od punog drveta možete koristiti i petrolej. Natopite krpu i istrljajte njome parket u smeru šara. Ako nakon brisanja suvom krpom nanesete tanak sloj voska – drveni pod će zablistati.
Crni čaj kao sjajno sredstvo za masivne drvene podove
Drvene podove možete očistiti i crnim čajem. Potrebno je da u litar i po ključale vode potopite 8 kesica crnog čaja na 15 minuta. Pošto se ohladi natopite krpu ratvorom i najpre isprobajte na manjoj i neupadljivoj površini, a potom ako ne ostavi mrlje upotrebite na celom podu. U zavisnosti od nijanse drveta možete praviti rastvor sa šest ili dvanaest kesica ili da ga razblažite vodom dok ne dođete do idealne mešavine boja.
Sapunica kao rešenje za keramičke i kamene pločice
Kamene i keramičke pločice u kuhinji i u kupatilu ne zahtevaju puno truda, ali ni vremena ni novca za održavanje. Uglavnom se čišćenje svodi na pranje sapunicom i vodom. Međutim, važno je znati da prirodni kamen “ne voli” kisela sredstva za čišćenje, pa im tako uvek delotvorno sirće i svi rastvori na njegovoj bazi mogu naneti veliku štetu. Čak i mala količina kisele tečnosti može oštetiti kamene podove.
Da biste izbegli oštećenja ili promenu boje i šare vrednih podova od kamena, najbolje je da upotrebljavate PH-neutralna sredstva. Jako zaprljan kameni pod možete očistiti paročistačem.
Za fuge u kupatilu i kuhinji i keramičke pločice koristite pastu od limunovog soka i praška za čišćenje. Nakon detaljnog trljanja isperite pločice vodom i uživajte u njihovom novom sjaju.
Keramičke pločice takođe možete osvežiti smesom koja se pravi od 100ml ulja i 35 ml tarpentina. Za svako poliranje se koristi samo nekoliko kapi. Nakon što ovim sredstvom istrljate pločice, zablistaće kao nove.
Sirće protiv kamenca na keramičkim pločicama
Tvrdokorni kamenac na keramičkim pločicama je ponekad jako teško ukloniti. Međutim, ako se jednom mesečno poslužite starim trikom, možete zaboraviti na ružne naslage. Napravite rastvor vode i sirćeta i njime oribajte pločice.
Ako pored kamenca imate problema sa žućkastim mrljama na pločicama, napravite pastu od sirćeta i soli. Nanesite je na zamrljana mesta i ostavite pola sata da deluje, pre nego što ćete isprati vodom. Za neke starije fleke možda će biti potrebno da postupak ponovite.
Nekoliko dodatnih saveta za kraj
Bez obzira da li imate drvene podove, laminat ili pločice idealan materijal za sve podne obloge je mikrofiber. Uvek izaberite krpe od mikrofibera i mekane četke za čišćenje podova u svom stanu. Sa posebnim oprezom kupujte sredstva za čišćenje i izbegavajte ona sa oznakom “visoki sjaj”. Ovakvim preparatima uglavnom se ostvaruju trenutni i kratkotrajni rezultati, ali može doći do ozbiljnih oštećenja podova.
Za što efikasnije rezultate minimum jednom nedeljno usisavajte podove i redovno održavajte četke i krpe čistim. Na kraju, postarajte se da reagujete u što kraćem roku kada prolijete hranu ili neku tečnost na podove da biste izbegli tvrdokorne fleke. Uz ovih nekoliko caka i trikova, vaši će podovi uvek biti uredni i besprekorno čisti.
Slični postovi
Kafa kod kuće
Krompirići iz mikrotalasne
Treba da spremite brzinski ručak za dve ili jednu osobu? Muka vam je od ...
Autor: Marija
Kafa kod kuće
Pilence na malo drugačiji način – pileća bajadera
Čak i ako niste veliki ljubitelji belog mesa, sigurna sam da možete uživati ...
Autor: Lavanda
Kafa kod kuće
Braunis (Brownies)
Isproban recept više puta! Definitivno sam oduševljena ukusom. Za ljubitelje ...
Autor: Ana
Kafa kod kuće
Slani mini-mafini
Postupak pripremanja ovih ukusnih mafina je krajnje jednostavan. Brzo ...
Autor: Jovana
Kafa kod kuće
Kako sačuvati vitamine iz voća i povrća
Voće sazrelo na drvetu bogatije je vitaminima od onog što uzri posle ...
Autor: Marija