Proizvodnja biljaka u zatvorenom prostoru
Kafa kod kuće
Autor: uzkafu
Prednost proizvodnje biljaka u zatvorenom prostoru je to što omogućava uzgajanje određenih biljaka tokom cele godine. Međutim, svako opredeljenje za ovakvu proizvodnju mora biti praćeno potrebnom edukacijom.
Zimi dolazi do zatišja u poljoprivrednim radovima na otvorenom, ali se proizvodnja određenih biljaka može obavljati u plastenicima. Njihova svrha je očuvanje toplote koja se akumulira iz solarne energije ili se uvodi pomoću grejnih sistema. Setva u plasteniku može vam obezbediti zaradu tokom zimskog perioda. Zato ćemo u nastavku teksta navesti šta je sve važno za uzgajanje biljaka u zatvorenom prostoru.
Izbor plastenika
Vrlo je važno odabrati idealan tip plastenika za određenu proizvodnju. Ono što treba obavezno raditi je i dezinfekcija zemljišta kao i informisanje o štetnim insektima koji mogu napasti vaše biljke. Pri postavljanju plastenika potrebno je da imamo ravno zemljište, treba da budu udaljeni od idustrijskih zona i prometnih saobraćajnica. Najpovoljniji položaj za postavljanje plastenika je smer sever-jug. Treba izbegavati ovakvu proizvodnju uz rečne tokove i obezbediti zaštitu od jakih vetrova.
Osim za svima potrebno povrće koje se gaji u plastenicima, oni mogu biti savršeno mesto za proizvodnju cveća kome se svi radujemo i volimo da ga poklanjamo. Neke vrste dobro uspevaju i u našem domu, ulepšavaju ga i daju posebnu energiju. U svom životnom prostoru možemo gajiti i začinsko bilje koje svi rado koristimo u kuhinji.
Kada je u pitanju materijal, folije za plastenike obezbeđuju najbolje rešenje za rast useva. Neophodne su da bi useve zaštitile od kiše, vetra, mraza, štetnih UV zraka i održavaju povoljno okruženje za rast biljaka. Folije za plastenike prave se od plastike i postoji veliki izbor savremenih folija od kojih treba da odaberemo onu koja je prilagođena biljkama koje gajimo.
Kako kombinovati povrće u plasteniku
U plastenicima možete gajiti mnogobrojno povrće, ali različito povrće zahteva i različite uslove. Ne možete u jednom plasteniku gajiti sve vrste povrća. Ono šta ćete zasaditi treba odrediti prema potrebama porodice i prema mogućnosti zajedničkog rasta u plasteniku. Na primer, patlidžan i paprike su dobra kombinacija jer imaju iste potrebe. Paradajz i krastavac nisu dobri u kombinaciji jer imaju različite zahteve. Uz paradajz zasadite peršun, celer ili bosiljak. Paprika voli provetravanje, pa je treba posaditi blizu vrata. Obično se glavna kultura sadi u centralnom delu plastenika, a prateće sa strane. Ako dobro ukombinujete vrste povrća, to će dati najbolje rezultate u vidu prinosa.
Cveće u plasteniku
Cveće se u plastenicima gaji i proizvodi tokom cele godine. Nakon prelaska iz letnje u jesenju sezonu kreću najobimniji radovi. Plastenici počinju da se pune rasadima sa čijim uzgajanjem se počinje u prolećnoj i letnjoj sezoni. Najodgovorniji i najvažniji posao tokom zime je održavanje optimalne temperature u plasteniku. Za nicanje biljke iz semena temperatura mora biti oko 15 stepeni. Neke vrste cveća zahtevaju višu temperaturu, begonijama odgovara konstantna temperatura od 22 stepena da bi se biljka razvila, a to treba postići u decembru i januaru. U ovakvu proizvodnju treba uložiti mnogo rada, kao i posedovati određeno znanje o biljkama.
Prostor vašeg doma kao mesto za gajenje začinskog bilja
Ono što možete gajiti čak i u malom stanu je dekorativno i ukusno začinsko bilje. To će vam obezbediti da tokom cele godine imate organske biljke koje će dati specifičan ukus vašem kulinarsom umeću. Uživaćete u njihovom uzgajanju i svojoj kreativnosti, a ovakve biljke ne zahtevaju mnogo prostora. Možete im naći neki manji kutak pored prozora ili ih postaviti na prozorske ivice. Obezbedite im dovoljno svetlosti, na vreme ih zalivajte i redovno provetravajte prostoriju. Ove biljke privlače pažnju svojim izgledom, a i ukusom koji daju određenoj hrani.
Jedna od takvih je osvežavajuća nana. Listovi nane mogu se koristiti sveži, ali i osušeni za pripremu čaja. Mlado lišće je najaromatičnije i bere se neposredno pred upotrebu. Nana se koristi za regulisanje disajnih i probavnih tegoba, leči glavobolju, osvežava vazduh u prostoriji. Ne treba je držati izloženu direktnoj svetlosti, a izuzetno joj prija obilno zalivanje.
Ruzmarin je takođe biljka koju možete gajiti u prostoru svog doma. On ne traži mnogo vode, treba ga zalivati jednom ili dva puta nedeljno, voli toplotu i sunce. Svojom mirisnom notom osvežava vazduh u prostoriji. Gurmani obožavaju kombinovanje ove biljke sa jakim i pikantnim jelima, smiruje glavobolju, leči infekciju disajnih puteva.
Bosiljak je još jedna začinska i lekovita biljka koju možete dodati u svoju kućnu baštu. Jelima daje mirisnu i pikantnu notu, voli sunčana i topla mesta.
Majčina dušica nije zahtevna za održavanje, idealno ide uz jaka jela, krompir i povrće. Prijaju joj sunčana mesta i ne treba je preterano zalivati.
Ovo su samo neke od biljaka koje se mogu gajiti u zatvorenom prostoru, a čija je uloga za ishranu i zdravlje čoveka veoma bitna. Bilo da se odlučite za povrće u plastenicima, gajenje cveća ili začinskog bilja u svom domu, činite nešto što će doprineti dobrom i zdravom životu.
Slični postovi
Kafa kod kuće
Krompirići iz mikrotalasne
Treba da spremite brzinski ručak za dve ili jednu osobu? Muka vam je od ...
Autor: Marija
Kafa kod kuće
Pilence na malo drugačiji način – pileća bajadera
Čak i ako niste veliki ljubitelji belog mesa, sigurna sam da možete uživati ...
Autor: Lavanda
Kafa kod kuće
Braunis (Brownies)
Isproban recept više puta! Definitivno sam oduševljena ukusom. Za ljubitelje ...
Autor: Ana
Kafa kod kuće
Slani mini-mafini
Postupak pripremanja ovih ukusnih mafina je krajnje jednostavan. Brzo ...
Autor: Jovana
Kafa kod kuće
Kako sačuvati vitamine iz voća i povrća
Voće sazrelo na drvetu bogatije je vitaminima od onog što uzri posle ...
Autor: Marija