Vatrostalno posuđe
Kafa kod kuće
Autor: Lavanda
Da li u pripremanju hrane koristite vatrostalno posuđe?
Davne 1911. godine sama pomisao stavljanja stakla u rernu bila je zastrašujuća. Staklo koje se koristilo u domaćinstvu bilo je krhko i na visokim temperaturama prskalo bi u najfinije fragmente.
Za kuvanje se koristilo posuđe od livenog gvožđa, emajliranog metala ili keramike.
Iste godine, Njujorkom se pročuo glas da velika lokalna kompanija Corning Glass Works (koja je bila vodeća u proizvodnji staklenih komponenti za električne sijalice i železničke signalne lampe) počinje da pravi i posuđe.
Corning-ov hi-tech poduhvat se zasnivao na borosilikatnom staklu koje su proizvodili Nemci. Corning je do data već korstio ovu vrstu stakla za signalne lampe koje su odolevale visokim temperaturama sijalice. Nikad se nisu razbijale pa je proizvođač morao da smisli novi proizvod koji će plasirati na tržište.
Vatrostalne činije su bile previše dobra ideja da bi bila istinita.
Trač o novoj nameni stakla brzo je preplavila grad. To je dalo ideju Edit Hoar, ćerki lokalnog stakloresca. Železničko staklo su ispekli u novim kalupima i ideja je već delovala malo realnije.
Vilijam Čerčil, naučnik koji je bio zadužen za nove projekte, pun entuzijazma i vere, postavio je novi projekat kao najprioritetniji, ali ispostavilo se da je prvljenje staklenog posuđa daleko izazovnije nego što je pretpostavljeno. Hemičari su otkrili da kiselina iz hrane postepeno nagriza staklo oslobađajući olovo.
1913. godine u istraživanje se uključio fizičar Džesi Litlton.
Njegova žena Džesi bila je razočarana novom glinenom tepsijom koja je prsla u rerni.
Mužu je zatražila pomoć, a on joj je doneo probnu činiju iz laboratorije i improvizovao pleh. Supruga je bila oduševljena kako je kolač ispao, a u laboratorijama su počeli da rade i na dizajnu. Ovaj mali eksperiment pogurao je Čerčila da razmisli o istraživanju van laboratorije.
Krajem 1914. godine Corning je razvio borosilikatnu formulu bez olova, G 702 EJ.
Prvo napravljeno posuđe bilo je pleh za pitu i dobio je naziv Pyrex (Py-pita, Rex od Rite-ispravno). Pyrex brand počeo je da se reklamira širom Amerike na National Geographic da bi 1916.godine dobio i zaštitno lice, Ketrin Huber koja je poručivala da korišćenje Pyrex posuđa štedi “vreme, trud, gorivo.”
Tako je sve počelo.
Danas se vatrostalne posude koriste u svakom domu.
Lake su za održavanje, hrana u njima ne menja ukus i nisu škodljive. Treba voditi računa, jer ne trpe nagle promene temperature pa vatrostalnu posudu iz frižidera ne treba nikako stavljati direktno u vruću rernu.
Moj omiljeni ručak je piletina sa 4 vrste sira.
Potrebno je:
- 400g pilećeg belog mesa
- 250 ml pavlake za kuvanje
- kesica začina Piletina sa 4 vrste sira
U vatrostalnu posudu staviti komadiće mesa i preliti pavlakom u kojoj je razmućen začin iz kesice. Peći na 220C 30ak minuta. Božanstveno, brzo i bez gomile isprljanih sudova.
Slični postovi
Kafa kod kuće
Krompirići iz mikrotalasne
Treba da spremite brzinski ručak za dve ili jednu osobu? Muka vam je od ...
Autor: Marija
Kafa kod kuće
Pilence na malo drugačiji način – pileća bajadera
Čak i ako niste veliki ljubitelji belog mesa, sigurna sam da možete uživati ...
Autor: Lavanda
Kafa kod kuće
Braunis (Brownies)
Isproban recept više puta! Definitivno sam oduševljena ukusom. Za ljubitelje ...
Autor: Ana
Kafa kod kuće
Slani mini-mafini
Postupak pripremanja ovih ukusnih mafina je krajnje jednostavan. Brzo ...
Autor: Jovana
Kafa kod kuće
Kako sačuvati vitamine iz voća i povrća
Voće sazrelo na drvetu bogatije je vitaminima od onog što uzri posle ...
Autor: Marija
Sve se slažem, samo još da napomenem da i vizuelni efekat nije zanemarljiv. Ja obožavam staklo, i nema salate ili jela koje lepše izgleda u nekoj drugoj posudi.