Uz Kafu logo

Da li je posao agenta za nekretnine pravi posao za vas?

Kafa na poslu

Autor: Velibor Živkov

Dali ste sve od sebe da se zadržite na poslu prodavca, za koji ste se školovali. Probali ste u više manjih prodavnica, ali i u većim marketima i shvatili da je svaki od tih poslova previše statičan i ne odgovara vam. Pokušavate da nađete nešto bolje. Počeli ste da razmišljate o tome da li je posao agenta za nekretnine pravi posao za vas. 

Čini vam se da je to posao koji će vas ispuniti i kažete sebi, “Кada ću da probam ako ne sada”!

Hajde da zajedno utvrdimo da li ste u pravu!

Osnovni uslovi koje treba da ispunjava agent za nekretnine

Negde sam pročitao da ako ste vredni, posvećeni poslu, istrajni, komunikativni, disciplinovani, želite da popravite svoju finansijsku situaciju, možda je pravi trenutak da razmislite o poslu agenta za prodaju nekretnina.  A da li su to osnovni uslovi koje treba da ispunjava agent za nekretnine?

Agent za prodaju nekretnina treba da poseduje raznovrsne veštine i znanja kako bi bio uspešan u svom poslu. 

Pa hajde da kažemo nešto o tome koje veštine i znanja treba da ima dobar agent u agenciji za nekretnine:

  1. Poznavanje tržišta nekretnina
  2. Pravni aspekti i regulative
  3. Pregovaračke veštine
  4. Marketing i prodajne strategije
  5. Komunikacione veštine
  6. Procena vrednosti nekretnina
  7. Upravljanje vremenom i organizacione veštine
  8. Tehnička znanja
  9. Finansijska pismenost

Poznavanje lokalnog tržišta nekretnina, uključujući prosečne cene, popularne lokacije, trendove i prognoze. Praćenje promena u cenama i identifikacija faktora koji utiču na vrednost nekretnina (kao što su ekonomski uslovi, infrastruktura, zakoni i regulative).

Na primer, ako je Novi Sad “vaš grad”, potrebno je da dobro upoznate sve delove grada, da biste uvek bili spremni da klijentu pružite tražene informacije, koje ga mogu interesovati. Na primer, udaljenost stana od najbliže autobuske stanice, vrtića, škole, bolnice, banke. Da li su u blizini park, dečije igralište, pijaca, supermarket. Veoma je važno da budete spremni za svaku prezentaciju i da znate odgovore na potencijalna pitanja klijenata. Tako možete da  pružite prave savete ali i pokažete maksimalno strpljenje i razumevanje.

Pravni aspekti i regulative: Poznavanje zakona o nekretninama i pravnim procedurama vezanim za kupoprodaju, kao što su ugovori, prava vlasništva i porezi. Razumevanje regulative koja se odnosi na licenciranje i etičke standarde u profesiji.

Pregovaračke veštine: Sposobnost da se pregovara o uslovima prodaje i pronađe zajednički jezik između kupca i prodavca. Postizanje najboljih uslova za klijenta, uz istovremeno održavanje dobrih odnosa sa drugom stranom su osobine bez kojih ne možete biti uspešan agent za nekretnine. 

Marketing i prodajne strategije: Poznavanje tehnika oglašavanja nekretnina, uključujući digitalni marketing (upotreba društvenih mreža, internet portala za nekretnine, SEO optimizacija). Po potrebi, kreiranje efektnih oglasa i prezentacija koje će privući potencijalne kupce.

Komunikacione veštine: Sposobnost jasnog i proaktivnog komuniciranja sa klijentima, slušanjem njihovih potreba i odgovaranjem na pitanja. Građenje poverenja kroz profesionalno ponašanje i pružanje kvalitetne usluge. Dobra komunikacija sa klijentima je odlučujuća da biste uspešno obavljali posao agenta. Ujedno to je i veliki izazov, jer je svaki klijent različit. Treba da osetite želje i afinitete svakog od njih. Neko više voli telefonsku komunikaciju, a nekom više odgovara komunikacija mejlom. Jedni vole svakodnevnu razmenu informacija, a drugima više odgovara da vas oni pozovu, u vreme kada to njima odgovara. 

Procena vrednosti nekretnina: Razumevanje metoda procene vrednosti nekretnina kako bi se klijentima pružile tačne informacije o tržišnoj vrednosti. Korišćenje komparativne analize kako bi se utvrdila cena nekretnine u odnosu na slične nekretnine na tržištu.

Upravljanje vremenom i organizacione veštine: Efikasno upravljanje rasporedom sastanaka, obilazaka nekretnina i administrativnih zadataka. Praćenje rokova i upravljanje dokumentacijom tokom procesa kupoprodaje.

Tehnička znanja: Osnovno razumevanje građevinskih karakteristika i materijala kako bi se mogao opisati kvalitet nekretnine. Korišćenje specijalizovanih softverskih alata za upravljanje nekretninama i CRM sistema za praćenje klijenata.

Finansijska pismenost: Razumevanje osnovnih finansijskih pojmova i uslova vezanih za hipoteke, kamatne stope i različite opcije finansiranja kupovine. Sposobnost savetovanja klijenata o finansijskim aspektima kupovine nekretnine.

Posedovanje ovih znanja i veština omogućava agentu za prodaju nekretnina da uspešno vodi kupoprodajne procese, izgradi dobru reputaciju i ostvari dugoročnu karijeru u ovoj industriji.

Da li je posedovanje stručnog ispita ili odgovarajuće licence potrebno za rad? 

Prvi uslov koji morate da ispunite ukoliko želite da se bavite prometom nekretnina je posedovanje stručnog ispita i odgovarajuće licence. Zakon o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti predviđa da svaki agent koji želi da se bavi prometom nekretnina mora imati licencu agenta za posredovanje u prometu nekretnina. Takođe mora da bude upisan u listu posrednika, preko pravnog lica, koje je upisano u registar posrednika i zavedeno u nadležnom ministarstvu. 

A kako da dobijete licencu za rad?

Uslovi za polaganje stručnog ispita koje je potrebno da ispunjavate su da imate završenu srednju školu, da ste državljanin Republike Srbije i da posedujete važeću ličnu kartu. Pored toga ako želite da dobijete licencu za rad morate da položite stručni ispit.

Stručni ispit se polaže iz 4 oblasti:

  • Pravna oblast –  vezano za posredovanje u prometu i zakupu nekretnina
  • Građevinarstvo –  građevinski aspekti vezani za prostorno planiranje unutrašnjeg i spoljnog prostora
  • Ekonomija – ekonomski aspekti iz oblasti prometa i zakupa nekretnina
  • Menadžment u posredovanju prometa i zakupa nepokretnosti

Ispit se sastoji iz dva dela, pismeni i usmeni. Usmeni deo se polaže pred komisijom koju određuje Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija. 

Šta vi mislite? Da je polaganje za licencu potrebno ili je to samo još jedan način da se napuni državna kasa?

I da li sada možete pozitivno da odgovorite na pitanje iz naslova? 

Deo odgovora na to pitanje svakako leži u prethodnom tekstu, ali da bi odgovorili na njega morate da preispitate sebe. Da shvatite da li je to ono što želite i da li vam nudi perspektivu kakvu ste zamišljali. 

Da biste bili uspešan agent za nekretnine potrebno je da posedujete dosta znanja, veština i da se svakodnevno usavršavate, jer sve ovo je neophodno da bi se izdvojili i razlikovali od hiljada drugih agenata, koji se bave kupovinom i prodajom nekretnina. 

Ako se odlučite za ovaj zanimljiv i dinamičan posao treba da znate da posla ima tokom cele godine. Da je važno da budete dobro organizovani, da vas ne pokolebaju eventualni početnički neuspesi, da verujete u sebe i da budete stalno u pokretu i spremni za nove izazove.

Ako se odlučite za posao prodaje nekretnina, pokušajte da to bude u nekoj od profesionalnih agencija za nekretnine, koja će vam ponuditi najbolje uslove za rad i napredovanje.

Nadamo se da smo vam bar malo pomogli da donesete odluku i želimo vam mnogo sreće na novom poslu!


Pretplati me
Obavesti o
guest
1 Comment
najstariji
najnoviji najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments
Lina
Lina
4 dani ranije

Davno sam se u tome oprobala, pa mi baš i nije išlo. Onda sam nekih godinu dana radila kao sekretarica u agenciji za nekretnine, ali je i sama agencija bila neuspešna.
Al’ bilo je to neko drugo vreme, internet još nije ni postojao… Ko zna, danas bi mi možda i odgovaralo.

Slični postovi

procitaj vise
Pročitaj više

Kafa na poslu

Upotrebite svoje znanje

Učenje je kao veslanje uzvodno; čim se prestane, odmah se kreće nazad. Lao ...

Autor: Milena

procitaj vise
Pročitaj više

Kafa na poslu

Kuhinja u firmi – prednost ili greška?

Hajde da za trenutak zanemarimo činjenicu da veliki broj ljudi skoro ...

Autor: uzkafu

procitaj vise
Pročitaj više

Kafa na poslu

Neprikladna pitanja na razgovoru za posao

Ovih dana pila sam kafu sa drugaricama koje traže posao. Pričale su mi o ...

Autor: Milena

procitaj vise
Pročitaj više

Kafa na poslu

Reklamiranje roll-up banerom ostavlja prostor za uštedu

Reklamiranje je veoma bitan segment poslovanja svake firme, svedoci smo da ...

Autor: uzkafu

procitaj vise
Pročitaj više

Kafa na poslu, Za bolji dan

Fitnes i posao: Kako sve uklopiti

Niko ne spori da je tempo savremenog života prilično ubrzan i da jurnjava da ...

Autor: uzkafu