Uz Kafu logo

Jednostavni saveti za izbalansiranu ishranu

Kuhinjica

Autor: Velibor Živkov

Pravilan unos namirnica i balansirana ishrana igraju veliku ulogu kada je u pitanju čovekovo sveopšte zdravlje. Pored fizičke aktivnosti, ona predstavlja neophodno oružje u borbi protiv različitih bolesti, te naš organizam čini otpornim na spoljne uticaje. Svakodnevne obaveze i ubrzan način života ne ostavljaju nam mnogo vremena da se posvetimo ovom važnom segmentu, pa veoma često posežemo za brzim i nezdravim obrocima. Svako od nas je u određenom periodu života za cilj imao da promeni prehrambene navike ili izgubi višak kilograma, u želji da se oseća sigurnije ili reši određene zdravstvene probleme. Tom prilikom, susrećemo se ubičajenim mitovima i nedoumicama koji su karakteristični za nutricionizam i pravilnu ishranu. 

Ključ zdravlja nalazi se u balansiranom i raznovrsnom unosu namirnica, a u skladu sa stilom života koji vodimo i svakodnevnom potrošnjom kalorija. U nastavku vam predstavljamo jednostavne savete koji će vam pomoći da u vašu ishranu uvedete zdrave navike i uživate u kvalitetnim obrocima.  

Recite NE rafinisanim šećerima

Prekomeran unos šećera jeste jedan od glavnih okidača za pojavu dijabetasa tipa 2, različitih bolesti srca, kao i gojaznosti. Osim toga, šećeri podstiču upalne procese u organizmu, negativno se održavaju na izgled naše kože i drastično smanjuju performanse, ukoliko se bavite nekim od sportova. Gotovo svaki konditorski proizvod sadrži određenu količinu šećera u sebi, čak i oni za koje prvobitno nikada ne bismo pomislili. Zato je neophodno čitate deklaracije na poleđini proizvoda i truditi se da iz ishrane izbacite gazirane napitke, keksove, čokolade, čips, kao i alkoholna pića. Pokušajte da pronađete alternativu i konzumirate namirnice koje sadrže prirodan šećer,  kao što su sveže voće, urme ili med. 

Izbegavajte pekare i brzu hranu

Odlazak u pekaru pre posla jutarnji je ritual mnogih, i najbrže rešenje tokom radnih dana. Nedostatak slobodnog vremena i konstantna žurba nam nameću nezdrave opcije i konzumiranje obroka s nogu. Njihova priprema je najčešće bazirana na prženju u dubokom ulju ili velikoj upotrebi belog brašna. Hrana poput pomfrita, hamburgera i pica prepuna je zasićenih trans masti i kalorija iz prostih šećera, koje našem organizmu ne donose ništa korisno. Naprotiv, glavni su uzročnici ozbiljnih bolesti i dugoročno narušavaju zdravlje našeg organizma. Praktično rešenje za ishranu na poslu jesu kvalitetni obroci za firme koje Beograd ili drugi veći gradovi imaju u ponudi. Na taj način ćete uštedeti vreme koje biste utrošili na pripremu jela, a ujedno dobiti zdrav i nutritivno bogat obrok. 

Dovoljan unos voća i povrća

Odličan način da započnete vaš obrok jeste da prvo pojedete svežu salatu, pa tek onda proteine, i na samom kraju ugljene hidrate. Tako ćete osigurati da u organizam uvek unesete sveže i zdrave kalorije, a ovakav redosled ima i pozitivne efekte na regulisanje nivoa šećera u krvi. Povrće je bogato različitim vitaminima, mineralima i antioksidansima, a preporuka stručnjaka je da ga unosite sveže, koliko god je to moguće. Procesiranjem hrane uništavamo njene korisne nutrijente, zato prednost uvek imaju bareni ili grilovani obroci. Kada je u pitanju konzumacija voća, nutricionisti savetuju da se ono unosi nakon obroka, a njihovom konzumacijom možete zadovoljiti potrebu za šećerima.  

Planirajte obroke

Ovaj neizostavan proces veoma je značajan ukoliko želite da unesete promene u vašu ishranu i eliminišete nezdrave navike. Planiranje zdravih obroka može da bude izuzetno zanimljivo i lako, budući da na raspolaganju imate različite blogove i profile koji se bave zdravljem i pravilnom ishranom. Ne bi bilo loše da kreirate nedeljni meni na osnovu koga ćete nabavljati namirnice. Ovo je, između ostalog, veoma ekonomična metoda kojom ćete izbeći kupovinu bespotrebnih namirnica, i izbeći rizik da konzumirate zabranjene proizvode. 

Grickalite mogu biti zdrave 

Svi volimo da gledanje omiljene serije ili filma upotpunimo ukusnim grickalicama, u kojima veoma često nemamo meru. Ako je tako, onda moramo da se potrudimo i čips zamenimo kokicama, koje su bogate hranljivim materijama i vlaknima. Ukoliko imate mogućnost, napravite ih sami, izbegavajući dodatke poput putera i sira. Orašasti plodovi takođe mogu biti zdrava opcija grickalica, a obiluju mnoštvom vitamina, minerala i nezasićenih masti. Samo jedna šaka badema ili lešnika može biti kvalitetna užina i nadomestiti potrebne kalorije.

Svesni smo činjenice da je svaka promena teška i da ne dolazi preko noći. Loše prehrambene navike  nije lako iskoreniti, međutim, imajući u vidu benefite koje zdrava i balansirana ishrana ima, shvatićemo da moramo da donesemo određene odluke kako bismo sačuvali naše zdravlje. 


Pretplati me
Obavesti o
guest
1 Comment
najstariji
najnoviji najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] recepata koji vam mogu poslužiti kao ideja za pripremu novih obroka. Ukoliko neki od ukućana ima posebne prehrambene navike i usled različitih razloga ne jede određene namirnice, lako ćete pronaći rešenje u bogatom […]

Slični postovi

procitaj vise
Pročitaj više

Kuhinjica, Slaniši

Zapečene tikvice

Jesen je stigla prilično iznenada, ali još ima tikvica na pijacama. To treba ...

Autor: uzkafu

procitaj vise
Pročitaj više

Kafa kod kuće, Kuhinjica

Avganistanski ćevap

Avganistanski ćevap malo čudan naziv, zar ne? I meni je bio kada sam prvi ...

Autor: Jovana

procitaj vise
Pročitaj više

Kafa kod kuće, Kuhinjica

Kiflice sa sirom

Mnogi se plaše kvasca i testa kao da su im najveći neprijatelji. Ali ja ih ...

Autor: Jovana

procitaj vise
Pročitaj više

Kafa kod kuće, Kuhinjica

Snikers bombice

Za fenomenalne snikers bombice potrebno je: 300gr šećera, 100ml ...

Autor: Marina

procitaj vise
Pročitaj više

Kafa kod kuće, Kuhinjica

Voćne bombice

Potrebno je: 3 jabuke/dunje, 250gr šećera, 300gr mlevenih oraha, ...

Autor: Marina