Zubni mostovi: vrste, prednosti i održavanje
Medicina
Autor: Velibor Živkov
Zubni most koristi se kao jedno od najčešćih rešenja za nadoknadu prostora među zubima, ukoliko vam fali jedan ili više zuba. Osim primarne funkcije, a to je vraćanje funkcionalnosti zagriza, on doprinosi i estetskom benefitu. Uz to, sprečava i dodatno pomeranje ostalih zuba. Pročitajte ovaj tekst ukoliko želite da više naučite o vrstama, koja je cena za zubni most u Beogradu ili vašem gradu, prednostima i načinima da ih pravilno održavate kako biste im produžili rok trajanja.
Šta je zubni most i kome je namenjen?
Zubni most predstavlja protetsku nadoknadu koja služi za popunjavanje praznina koje su nastale gubitkom jednog ili više zuba. Most funkcioniše tako što se naslanja na prirodne zube ili implante. Ovaj način je trajno rešenje za obnovu osmeha. Zubni mostovi idealni su za vas ukoliko imate zdrave zube pored praznina, jer upravo zdravi zubi služe kao njihovi nosači. Za razliku od proteza mostovi su cementirani i ne mogu se vaditi iz usta. Zubi koji nedostaju nadoknađuju se laboratorijski izrađenim krunicama koje su vezane za najmanje dve zubne navlake cementirane na predhodno brušene zube.
Vrste zubnih mostova
U stomatološkoj ordinaciji možete pronaći nekoliko različitih vrsti mostova. U praksi se najčešće sreću sledeće vrste: tradicionalni zubni most, privremeni zubni mostovi, mostovi na implantima, metalokeramički most i bezmetalni most.
Metalokeramički mostovi i bezmetalni mostovi razlikuju se po materijalu koji se koristi za njihovu izradu. Bezmetalni mostovi su estetski najlepši, ali im je cena viša u odnosu na ostala rešenja. Oni se još nazivaju i keramički mostovi. Oni se izrađuju isključivo od keramike (najčešće cirkonijum-oksida ili litijum-disilikata) i ne sadrže metalnu osnovu kao što je to slučaj kod metalokeramičkih mostova. Metalokeramički mostovi kombinuju metalnu osnovu i keramički sloj. Ovo im daje izdržljivost i veoma prirodan izgled.
Privremeni zubni mostovi koriste se u toku terapije, dok čekate fiksne zubne nadoknade i služe da nesmetano možete da obavljate svakodnevne aktivnosti. Oni se prave od visoko–estetskih kompozitnih materijala, sa česticama od keramike. Kako su u pitanju samo privremena rešenja, ova vrsta nadoknada više je funkcionalna, a samim tim estetske karakteristike nisu na nivou trajnih zubnih mostova.
Tradicionalni zubni most se oslanja na prirodne zube koji su prethodno izbrušeni i služe kao potpora za most. Sa druge strane, ukoliko nemate dovoljno prirodnih zuba za oslonac, koristi se most na implantima.
Prednosti zubnog mosta
Postoji veliki broj prednosti kada je u pitanju postavljanje zubnog mosta. Najvažnije je istaći to da on obnavlja funkciju žvakanja i govora. Kao što smo već pomenuli on sprečava pomeranje ostalih zuba i dodatno poboljšava estetiku zuba. Ovo rešenje može biti dugotrajno uz pravilno održavanje. I za kraj, u poređenju sa pojedinačnim implantima zubni most je manje invazivno rešenje.
Cena zubnog mosta
Cena zavisi od nekoliko faktora: materijal, vrta mosta i broj zuba koji se nadoknađuje. Važno je i pomenuti da ona zavisi od broja krunica koje ga sačinjavaju. Ukoliko želite da izračunate cenu potrebno je da pomnožite cenu pojedinačne krunice sa brojem potrebnih krunica. Pre donošenja odluke, preporučuje se konsultacija sa stomatologom kako biste dobili tačnu procenu koja je cena mosta zuba.
Proces ugradnje zuba most
Ugradnja zuba most je proces koji zahteva nekoliko poseta stomatološkoj ordinaciji. Evo kako izgleda postupak:
Prva poseta zubnoj ordinaciji: Stomatolog pregleda stanje vaših zuba i određuje da li ste kandidat za zubni most.
Priprema zuba: Zubi nosači se bruse kako bi most mogao pravilno da se postavi.
Uzimanje otiska: Zubar uzima otisak vilice kako bi se most savršeno uklopio.
Privremeni most: Dok čekate trajni most, stomatolog može postaviti privremeni.
Postavljanje trajnog mosta: Nakon izrade u laboratoriji, stomatolog postavlja i prilagođava most.
Povlačenje desni posle postavljanja mosta
Jedna od najvećih briga ukoliko razmišljate o zubnom mostu je povlačenje desni posle postavljanja mosta. Ono može biti uzrokovano nepravilnim prilagođavanjem mosta, lošom oralnom higijenom ili prirodnim procesima starenja. Redovne kontrole kod zubara i pravilna nega mogu smanjiti rizik od ovog problema. Iz tog razloga se preporučuje odlazak u proverene stomatološke ordinacije i stomatologa kojem verujete.
Kako održavati zubni most?
Pravilna nega jedan je od najvažnijih faktora kada je u pitanju očuvanje zubnih mostova i njihove dugotrajnosi. Potrebno je pažljivo praćenje saveta i uputstava koje vam je dao vaš stomatolog.
Pravilna oralna higijena je jedan od preduslova. Obavezno koristite konac, interdentalne četkice i vodicu za ispiranje usta. Savetuju se i redovne posete zubarskoj ordinaciji: preporučuje se poseta zubaru u Beogradu, ili vašem gradu, jednom u šest meseci do godinu dana.
Izbegavajte previše tvrde hrane jer preterano jak pritisak može oštetiti most.
Nošenje zaštitne navlake za zube: ukoliko imate naviku da škripite zubima, štitnik može sprečiti potencijalna oštećenja.
Zaključak
Zubni mostovi su efikasno i dugotrajno rešenje za nadoknadu izgubljenih zuba. Bez obzira da li se odlučite za metalokeramički most, most na implantatima ili neki drugi tip, važno je da odaberete pouzdanu zubarsku ordinaciju i da redovno održavate oralnu higijenu. Konsultujte se sa zubarom kako biste pronašli najbolju opciju za vaš osmeh i budžet.
Slični postovi

Medicina, Za bolji dan
Priručna apoteka za more
Pored sve ludnice oko pripreme za more u poslednjem trenutku se setimo i lekova ...
Autor: uzkafu

Medicina, Za bolji dan, Zanimljivosti
Hranljiva svojstva jabuka
Jedna jabuka dnevno čuva doktora daleko (An apple a day keeps a doctor away) ...
Autor: Milena

Medicina, Za bolji dan
Mitovi o zdravlju
Sigurna sam da ste kad-tad bili u prilici da čujete od osoba u svojoj okolini ...
Autor: uzkafu

Medicina, Za bolji dan
Oktobar – mesec borbe protiv raka dojke
U Srbiji svake godine oko 4.000 žena oboli od raka dojke, oko 1.500 svake ...
Autor: Marija

Medicina
Štitna žlezda (vrlo bitan organ u našem telu)
Da li vam je poznat podatak da preko 200 miliona ljudi u svetu ima neki oblik ...
Autor: Milena