Uz Kafu logo

Kolagen – Tajna lepote i vitalnosti

Aktuelnosti

Autor: uzkafu

Možda ste primetili da vam koža nije tako čvrsta i sjajna kao nekada, da vam nokti nisu jaki i lepi kao ranije, a kosa nije toliko bujna i sjajna kao što biste želeli. Sve su to potencijalni znaci da vam nedostaje jedan važan sastojak – kolagen.

Poslednjih godina, kolagen se promoviše kao izvor mladosti i vitalnosti. U njegova čudotvorna dejstva uveravaju nas poznate ličnosti, influenseri i farmaceuti. 

Ovaj prirodni protein u našem telu formira fleksibilna vlakna. Ta vlakna potpomažu ćelije i tkiva, održavajući ih elastičnim i pružajući im strukturalnu podršku. Sasvim logično, najviše kolagena se nalazi upravo u vezivnom tkivu, kao što su tetive, kosti, koža, ligamenti i mišići. Međutim, kako starimo, i njegova proizvodnja se smanjuje. A ko ne bi želeo da bude večno mlad? Ili da bar izgleda tako.

Ukoliko unosimo kolagen kao suplement svakodnevno, bilo da je on u prahu ili u tečnom stanju, možemo li usporiti starenje? Saznajte više o sastojku koji je postao pravi hit u svetu lepote i zdravlja.

Funkcije kolagena

Kolagen, kao najzastupljeniji protein u našem organizmu možemo zvati i strukturalni “građevinski materijal” koji čini našu kožu, kosu, nokte, kosti, zglobove i mnoge druge delove tela. On je odgovoran za čvrstinu, elastičnost i hidriranost kože, čineći je mladolikom i zdravom.

Nažalost, sa godinama naš organizam proizvodi manje kolagena, a postoje i drugi faktori koji mogu smanjiti njegovu proizvodnju, kao što su stres, loša ishrana i izloženost suncu. Kao rezultat toga, koža gubi elastičnost, pojavljuju se bore, nokti postaju lomljivi, a zglobovi postaju osetljivi.

Postoji nekoliko vrsta kolagena, od kojih su tip I, II i III najzastupljeniji u ljudskom telu. Tip I se najčešće nalazi u koži, kostima i tetivama, dok se tip II nalazi u hrskavici. Tip III je prisutan u krvnim sudovima, koži, plućima i unutrašnjim organima.

Kolagen se, takođe, koristi u kozmetičkoj industriji kao sastojak mnogih krema, losiona i seruma za negu kože. Ovi proizvodi pomažu u hidrataciji i poboljšanju izgleda, ali je važno napomenuti da spoljašnja upotreba kolagena ne može u potpunosti nadomestiti njegov nedostatak u organizmu.

Pored toga, kolagen se često koristi i u medicinske svrhe, kao što je tretman opekotina, obnavljanje tkiva posle povreda ili hirurških zahvata, kao i u lečenju određenih kožnih bolesti.

Da bi se održao ili povećao nivo kolagena u telu, važno je voditi zdrav način života. Ishrana bogata proteinima, posebno namirnicama poput mesa, ribe, jaja i mlečnih proizvoda, može pomoći u povećanju njegovih nivoa. Takođe, potrebno je unositi dovoljno vitamina C koji je neophodan za proizvodnju ovog proteina.

Međutim, postoje i drugi načini da nadoknadimo nedostatak kolagena i zadržimo vitalnost i lepotu. Jedan od najefikasnijih je putem ishrane ili suplemenata. Može se pronaći u obliku praha, kapsula, tečnosti, a sadrže ga preparati na bazi alfa kolagena. Redovno uzimanje ovakvih preparata smanjuje vidljivost bora, jača kosu i nokte, ali poboljšava i zdravlje zglobova, tetiva i ligamenata.

Neki od najboljih prirodnih izvora kolagena su riba, pileća kožica, govedina i želatin. Mnogima je teško i neprijatno da ga unose kroz hranu, pa su lako dostupne njegove alternative (u vidu suplemenata) u apotekama ili prodavnicama zdrave hrane.

Kako da znate da vam nedostaje kolagen

Prvi i najočigledniji znak nedostatka kolagena je loše stanje kože. Ako primetite da vam koža izgleda suvo, bez sjaja, naborano ili da imate više bora nego što bi trebalo za svoje godine, to može biti upozorenje da vaš organizam ne proizvodi dovoljno kolagena. Ovaj protein je odgovoran za čvrstinu i podmlađivanje kože, pa ako ga nema u potrebnim količinama, naš najveći organ gubi svoju mladolikost i postaje manje otporan na starenje.

Drugi znak je slaba kosa i nokti koji se lako lome. Kada vam kosa opada više nego obično ili su vam nokti krhki i lako pucaju, sve to može biti posledica nedostatka kolagena. On telu pruža potrebnu strukturu i jačinu i kada je u deficitu, kosa postaje slabija i lomljivija, a nokti postaju tanji i skloni pucanju zahtevajući negu.

Treći znak je bol u zglobovima i problemi sa pokretljivošću. Kolagen je sastavni deo hrskavice koja oblaže zglobove i omogućuje im da se slobodno kreću. Kada vaš organizam ne proizvodi dovoljno kolagena, zglobovi postaju manje fleksibilni i podložni upalama. Ako osećate učestale bolove u zglobovima, posebno nakon fizičke aktivnosti, to može biti znak nedostatka ovog važnog proteina.

Naravno, svaki od ovih simptoma može imati i druge uzroke, ali ako primetite više od jednog znaka kod sebe, možda ne bi bilo loše da uvrstite kolagen u svoju jutarnju rutinu.

Loše navike smanjuju proizvodnju kolagena

Prekomerna konzumacija šećera, pržene i brze hrane smanjuju proizvodnju proteina odgovornog za mladolik izgled. Nekontrolisan unos šećera izaziva proces koji se zove glikacija, koji oštećuje kolagen i elastin, rezultirajući pojavu bora i gubitak čvrstoće kože. Zato, umesto slatkiša, pokušajte da se posvetite voću bogatom antioksidansima, poput bobica i citrusa, koji će ne samo zadovoljiti potrebu za slatkim, već će vašem organizmu obezbediti hranljive materije potrebne za proizvodnju kolagena. Ovde možete pronaći primer jednog zdravog doručka za svačiji ukus.

Preterano izlaganje suncu bez adekvatne zaštite je tokom letnjih dana veoma opasna navika. UV zraci su neprijatelj kolagena, jer mogu uzrokovati oštećenja i prerano starenje kože. Stoga je važno redovno koristiti zaštitne faktore (SPF), nositi šešire i izbegavati boravak na suncu u najintenzivnijim periodima tokom dana. Na taj način ćemo sačuvati zalihe kolagena i koži pružiti potrebnu zaštitu.

Konzumacija nikotina ne samo da može dovesti do brojnih zdravstvenih problema, već direktno utiče na proizvodnju kolagena. Nikotin i druge štetne supstance u cigaretama ometaju dotok krvi do kože, čime se smanjuje sposobnost tela da proizvodi proteine. Pronađite zdraviju naviku kao što je šetnja ili uživanje u zdravim napicima.

Na kraju, nedovoljno sna takođe može uticati na smanjenje proizvodnje kolagena. Tokom dubokog sna, naše telo obnavlja ćelije i proizvodi nove proteine, uključujući i kolagen. Zato je važno obezbediti dovoljno kvalitetnog sna kako bismo očuvali lepotu kože. Fraza “beauty sleep” nije nastala bez razloga.

Nemojte zaboraviti da je kolagen samo mali deo slagalice. Trebalo bi da vodite računa o celokupnom zdravlju kako bi koža bila sjajna. Redovna hidratacija, dobar san, izbegavanje stresa, zdrava ishrana bogata voćem i povrćem, kao i zaštita od sunca – sve su to faktori za očuvanje lepe i mladolike kože. Neka ovaj tekst bude vaša motivacija da se rešite loših navika i usvojite zdravije, koje će održavati proizvodnju kolagena na optimalnom nivou.


Pretplati me
Obavesti o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Slični postovi

procitaj vise
Pročitaj više

Aktuelnosti

Mali saveti za veliki izbor pozivnica za venčanje

Organizacija venčanja je veoma uzbudljiva i lepa faza, ali u isto vreme ...

Autor: uzkafu

procitaj vise
Pročitaj više

Aktuelnosti, Za bolji dan

Soda bikarbona

Pre par dana sam od prijateljice dobila šumeći sapun za pravljenje kupke. U ...

Autor: Lavanda

procitaj vise
Pročitaj više

Aktuelnosti

Ideje za renoviranje koje će podići cenu vaše nekretnine

Ukoliko planirate da u skorijoj budućnosti prodate svoj stan ili kuću, pravi ...

Autor: uzkafu

procitaj vise
Pročitaj više

Aktuelnosti

Otpornost i trajanje zastave zavisi od njene izrade

Danas je vrlo rasprostranjeno isticanje i nošenje zastave u različitim ...

Autor: uzkafu

procitaj vise
Pročitaj više

Aktuelnosti

Kako servisirati svoj automobil

Ključna stvar osim vožnje je da Vaš automobile bude u ispravnom stanju ...

Autor: uzkafu